نشست ترامپ و مشاورانش درباره راهبرد افغانستان بی نتیجه پایان یافت
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۶
 
دونالد ترامپ
 
دونالد ترامپ
 
ترامپ در نشستی با دستیاران ارشد خود، مجموعه ای از گزینه ها را برای راهبرد آمریکا درقبال افغانستان بررسی کرد اما درمورد اینکه نیروهای بیشتری رابه افغانستان اعزام کند یا خیر، تصمیمی نگرفت.
به گزارش ستاره ها به نقل از خبرگزاری مهر ، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا روز جمعه در نشستی با دستیاران ارشد خود در حوزه امنیت ملی، مجموعه ای از گزینه ها را برای راهبرد آمریکا درقبال افغانستان بررسی کرد اما درمورد اینکه نیروهای بیشتری را به طولانی ترین جنگ آمریکا اعزام کند یا خیر تصمیمی نگرفت.
به نقل از رویترز، نشست روز جمعه جدیدترین بخش از مجموعه گفتگوهای سطح بالا آمریکا درباره افغانستان و یک راهبرد امنیتی گسترده تر برای منطقه جنوب آسیا بود که مدتها است به علت اختلاف های داخلی با بن بست روبرو است و باعث شده است ترامپ و مشاوران امنیت ملی وی نتوانند به نتیجه ای روشن دست یابند.
«سارا ساندرز» سخنگوی کاخ سفید پس از این نشست که در «کمپ دیوید» در ایالت «مریلند» برگزار شد در مصاحبه با خبرنگاران گفت: راهبردی جدید برای محافظت از منافع آمریکا در جنوب آسیا در اختیار ترامپ قرار گرفت و درباره آن گفتگو شد.
وی افزود: رئیس جمهور درحال مطالعه و بررسی گزینه های خود است و در زمان مناسب نتیجه را به مردم آمریکا، متحدان و شرکای ما و جهان اعلام خواهد کرد.
«هربرت مک مستر» مشاور امنیت ملی آمریکا و دیگر مقامات بلند پایه در بخش امنیت ملی این کشور نیز به منظور حمایت از افزایش نیروهای آمریکایی در افغانستان به این نشست قدم گذاشتند. آنها در نشستی که اواسط جولای برگزار شده بود بر حمایت خودشان از اعزام ۳ تا ۵ هزار نیروی آمریکایی و ائتلافی به افغانستان تاکید کردند.
مخالفان جهانی شدن که «استیو بانون» پیش از برکنار شدن از سمت خود به عنوان استراتژیست ارشد ترامپ در راس آنها قرار دارد، از خروج نیروهای آمریکایی حمایت می کنند.
مقامات آمریکایی در مصاحبه با رویترز گفتند خروج کامل از افغانستان، حفظ وضع موجود یعنی باقی ماندن همان ۸ هزار و ۴۰۰ نیروی آمریکایی در افغانستان، افزایش اندک نیروهای آمریکایی یا کاهش اندک نیروها از گزینه های مطرح است.
یک مقام آمریکایی گفت: «جیمز ماتیس» وزیر دفاع آمریکا در سفر اوایل امسال خود به افغانستان به «اشرف غنی» رئیس جمهور این کشور گفت: آمریکا تعهدی پایدار به افغانستان دارد.
 گفتنی است که بیش از ۱۵ سال از زمان حمله آمریکا به افغانستان و سرنگونی رژیم طالبان در این کشور می گذرد اما هنوز هیچ نشانه ای از پایان جنگ در افغانستان به چشم نمی خورد.
دستگاه های اطلاعاتی آمریکا ماه می ارزیابی کردند شرایط در افغانستان سال آینده حتی در صورت اعزام نیروهای بیشتر آمریکا و متحدانش به این کشور، قطعا وخیم تر خواهد شد.
اختلاف ها برسر اتخاذ موضع سرسختانه تر درقبال پاکستان به علت کوتاهی در از بین بردن مخفیگاه های طالبان و بازداشت سرکرده های افراطی افغانستانی باعث پیچیده شدن گفتگوها در نشست کمپ دیوید شده است. مقامات آمریکایی می گویند طالبان افغانستان مورد حمایت عناصری در ارتش پاکستان و دستگاه اطلاعاتی این کشور است. این در حالی است که اسلام آباد چنین اتهاماتی را رد می کند.
مقامات آمریکایی تصریح کردند براساس یکی از پیشنهادها، آمریکا بررسی این موضوع را آغاز خواهد کرد که آیا نام پاکستان را در فهرست حامیان دولتی تروریسم قرار دهد یا خیر. چنین اقدامی تحریم های شدید آمریکا علیه پاکستان ازجمله ممنوعیت فروش تسلیحات به این کشور و پایان یافتن کمک اقتصادی واشنگتن به اسلام آباد را درپی خواهد داشت.
ناامیدی ترامپ از فقدان گزینه هایی برای شکست طالبان و پایان دادن به طولانی ترین درگیری خارجی در تاریخ آمریکا باعث به تاخیر افتادن نهایی شدن یک راهبرد امنیت منطقه ای شده است.
ترامپ در نشست اواسط جولای گفت: ماتیس و ژنرالل «جوزف دانفورد» رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا باید برکناری ژنرال «جان نیکلسون» فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان را به علت پیروز نشدن در این جنگ بررسی کنند.
تاخیر در تصمیم گیری درباره راهبرد افغانستان زمینه را برای «اریک پرینس»   Erik Prince بنیانگذار شرکت پیمانکار نظامی بلک واتر و بتسی دی ووس Betsy DeVos برادر وزیر آموزش ترامپ  باز کرد تا طرح قرار گرفتن مزدوران را در افغانستان به جای نیروهای آمریکایی مطرح کنند.
یک مقام بلندپایه دولت افغانستان گفت: این طرح به کاخ سفید نیز رسیده است.
این مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود افزود: هیچ نشانه ای از بررسی چنین طرحی در نشست کمپ دیوید وجود ندارد.
وی تصریح کرد مک مستر، ماتیس، دانفورد و «جان کلی» رئیس کارکنان کاخ سفید با این طرح مخالفند.
14
کد مطلب: 108862