با دیانا امینی که زندگی‌اش در آب است
امینی: دنیای زیر آب دنیای ایده‌آلی است
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۰۵
 
 
دیانا امینی
 
میهمان ما یک بانوی قایقران است، بانویی که رکورد ایران در قایق تک نفره و دستگاه آرگو را در اختیار دارد و آخرین کاپیتان تیم ملی دراگون بت بانوان ایران محسوب می‌شود؛ دیانا امینی... این بانوی قایقران که حالا در آستانه بازگشت به تیم ملی قرار دارد، به عنوان مربی شنا، قایقرانی و غواصی فعالیت می‌کند و دنیایش آب و زیر آب است!
 یک نگاه به زندگی دیانا
دیانا امینی، متولد هفتم بهمن ماه 1364 در سبزوار، اصالتا بحنوردی است اما سالهاست در تهران زندگی می‌کند و این روزها با توجه به تشکیل دوباره تیم ملی دراگون بت ایران و بازگشت این رشته ورزشی از فدراسیون‌های همگانی به فدراسیون قایقرانی حسابی سرگرم تمرین است تا دوباره با سربلندی در تست‌ها کاپیتان تیم ملی دراگون بت ایران شود. امینی لیسانس کامپیوتر و کارشناس تربیت بدنی است.
 
دیانا یا دایانا؟ مساله این نیست!
نامش در شناسنامه دیاناست اما در تیم ملی دایانا صدایش می‌زدند، یک دلیل هم بیشتر نداشت؛ مربی غواصی فدراسیون قایقرانی که انگلیسی بود، او را دایانا صدا می‌زد و همین اسم رویش ماند. خودش هم مشکلی با این نحوه تلفظ اسمش ندارد. می‌گوید؛ دیانا را بیشتر دوست دارم چون اسمی است که پدر و مادرم روی من گذاشتند اما مربی انگلیسی‌ام آنقدر شیرین به من می‌گفت دایانا که با این اسم هم راحتم!
 
فرزند خانواده کاملا ورزشی
دیانا امینی در خانواده‌ای 6 نفره رشد کرد که کاملا ورزشی است. پدرش فوتبالیست بود، مادرش دونده، خواهر کوچکش عضو تیم ملی رویینگ و خواهر کوچک‌ترش هم مربی بدنسازی... فقط می‌ماند برادر بزرگش که به جای ورزش به سمت هنر رفت و حالا گرافیست معتبری است. این فرزند خانواده ورزشی هیچ علاقه‌ای به فوتبال ندارد و در عوض عاشق والیبال است. البته با اجازه شنا و قایقرانی و غواصی!
 

خوشا دنیای زیر آب!
 
دختر آب، ماهی روی خشکی، آب زیست، ساکن دنیای زیر آب ... تمام این‌ها به دیانا امینی می‌خورد، به دختری که حالا در آستانه 32 سالگی زندگی‌اش را از خشکی به آب منتقل کرده است. رکورددار قایق تک نفره بانوان ایران که سال‌ها کاپیتان تیم ملی دراگون بت بانوان بود و همین حالا هم به فکر بازگشت به تیم ملی است و البته همزمان برای بازی‌های باشگاهی آماده می‌شود، 15 سال پیش قدم به دنیای قایقرانی گذاشت. پیش از آن اهل شنا بود و شناگر اما با رواج قایقرانی در ایران، قایقران شد؛ از آب‌های خروشان شروع کردم که ورزش پر خطری بود، بعد رفتم سراغ کانوپولو اما دوستش نداشتم و سر از رویینگ در آوردم و در این رشته جدا از قهرمانی مدرک مربیگری هم گرفتم اما وقتی دراگون بت وارد ایران شد، به این شاخه از قایقرانی گرایش پیدا کردم. آن زمان خیلی‌ها گفتند تو که رکورددار تک نفره هستی و انفرادی می‌توانی قهرمان باشی، سراغ ورزش تیمی نرو اما دلم می‌خواست یک کار تیمی انجام بدهم. این حس که سرگروه و کاپیتان تیم ملی دراگون بت باشم برایم روحیه بخش بود. دراگون یک شاخه نوپا بود و من می‌خواستم کار تیمی انجام بدهم. خیلی‌ها می‌گویند ایرانی‌ها روحیه کار تیمی و گروهی ندارند و به خصوص اگر خانم هم باشند امکان ندارد در یک حرکت گروهی و کار تیمی موفق شوند اما من می‌خواستم خلاف این نظریه را ثابت کنم. می‌خواستم در یک تیم بیست نفره پارو بزنم. از سال 1386 کاپیتان تیم ملی شدم و تا سال 93 که دراگون بت از زیر مجموعه قایقرانی خارج شد و به مجموعه ورزش‌های همگانی رفت و تیم ملی تعطیل شد، برای این تیم پارو زدم. حالا هم با توجه به این که دوباره دراگون بت به قایقرانی برگشته برای بازگشت به تیم ملی آماده می‌شوم. قرار است از ورزشکاران تست بگیرند و آنهایی که بهترین رکورد را دارند، به تیم ملی دعوت کنند. من رکورددار ایران هستم و می‌خواهم به تیم ملی برگردم.

این روزهای دیانا چگونه سپری می‌شود؛ عالی یا داخل آب و یا زیر آب! در باشگاه انقلاب و باشگاه حس خوب زندگی مربی شنا هستم، به عنوان مربی قایقرانی و غواصی هم فعالیت می‌کنم. هر روز در استخر به شاگردانم شنا یاد می‌دهم، یک روز در میان سرگرم غواصی می‌شوم و یک روز در میان هم با بچه‌های قایقرانی تمرین می‌کنم. الان یک تیم خوب را تمرین می‌دهم و دنبال اسپانسر هستم تا با این تیم در رقابتهای باشگاهی که شهریور شروع می‌شود، شرکت کنیم. در بوشهر که مسابقه دادم، یک مدال طلا و یک مدال نقره در مسافت‌های مختلف گرفتم و امسال هم در لیگ برای تیم باشگاهی خودم یعنی باشگاه سکان مسابقه می‌دهم اما تیم خودم را هم دارم و اگر اسپانسر بگیرم، با این تیم به عنوان مربی و کاپیتان در بازی‌ها شرکت می‌کنم.

می‌پرسیم زندگی در آب چطور است؟ امینی می‌گوید؛ عالی است. دنیای زیر آب دنیای ایده‌آلی است. من مدرس غواصی هستم و وقتی زیر آب می‌روم واقعا لذت می‌برم از این که با ماهی‌ها شنا می‌کنم، وارد حریم آنها می‌شوم و به قول شاگردانم چیزی نمانده خودم هم مثل ماهی‌ها شوم. خوبی ماهی‌ها این است که حافظه ندارند و همه چیز را فراموش می‌کنند. حس خوبی است که بدی‌ها و غصه‌ها را فراموش کنی و من این ماهی شدن را دوست دارم!  تقریبا هر روز بین سه تا چهار ساعت داخل آب هستم. یک ساعت و نیم به عنوان مربی شنا و بقیه‌اش هم یا در حال پارو زدن و یا در حال غواصی کرد ن و کم کم شش من در حال تبدیل شدن به آبشش است!
 
 
به خاطر مادرم آب‌های خروشان را رها کردم
دیانا امینی در نوجوانی شناگری بود که وارد دنیای قایقرانی در آب‌های خروشان شد؛ خیلی شیطان بودم و ناآرام و می‌خواستم غیرممکن‌ها را تجربه کنم و روحیه‌ام هم با آب‌های خروشان سازگار بود اما این رشته آسیب‌های جدی داشت و مادرم از من خواست رشته‌ام را عوض کنم. می‌گفت هر روز نگرانم یک اتفاق بدی برای تو پیش بیاید و همین شد که به خاطر مادرم آب‌های خروشان را رها کردم.
 
کامپیوتر خواندم اما شش ماه هم کار نکردم!
امینی لیسانس کامپیوتر دارد اما به گفته خودش کمتر از 6 ماه از این راه درآمد داشت؛ الان که مربی هستم و همه درآمدهایم از ورزش است اما یک دوره کوتاه کار کامپیوتر کردم که دیدم با روحیات من سازگار نیست. آدمی نیستم که پشت میز بنشینم. به خانواده‌ام هم گفتم که من کارهای نشستنی را دوست ندارم. عاشق حرکت هستم. دوست دارم حرکت کنم و آرام و قرار نداشته باشم.
 
بدجوری ولخرجم
از امینی درباه شرایط اقتصادی‌اش می‌پرسیم؛ بد جوری ولخرجم! درآمد ثابتی ندارم و میزان درآمدم به تعداد شاگردهایم یا فصل رقابتها بستگی دارد و در ماه‌های مختلف، رقم‌های متفاوتی از ورزش درمی‌آورم و درآمد غیر ورزشی هم اصلا ندارم. درباره ولخرجی‌ام هم فقط همین را بگویم که یک دوره کوتاه برای گرفتن مدرک مدرس غواصی به تایلند رفتم و آن موقع که هنوز دلار گران نشده بود، نزدیک ده میلیون تومان خرج کردم!
 
حرف‌های پایانی دیانا امینی قدردانی از خانواده‌اش است و خوشحالی از این که کار و علاقه‌اش یکی است؛ هیچ لذتی از این بالاتر نیست که انسان کار مورد علاقه‌اش را در زندگی انجام بدهد. من به این کار واقعا علاقه دارم و با شغلم تفریح می‌کنم. البته جا دارد از اعضای خانواده‌ام تشکر کنم که شرایط پیشرفت را برای من فراهم کردند. پشت موفقیت‌های من، فداکاری خانواده‌ام است.
 
 
 
 گفتگو: مهدی هژبری 
عکس: محمد محب زندی
 
 
 
 
11
کد مطلب: 108403