در نشست شورای روابط بین اقوام روسیه؛
پوتین خواستار جدیت بیشتر در آموزش زبان مادری در روسیه شد
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۱۷
 
پوتین
 
پوتین
 
رئیس جمهور روسیه گفت: آموزش زبان مادری به هیچ وجه نباید نادیده گرفته شود. زبان روسی به عنوان زبان دولتی و زبان تعاملات بین اقوام است و آن را نمی‌ توان با هیچ چیز جایگزین کرد.
به گزارش ستاره ها به نقل از مهر، ولادیمیر پوتین این سخنان را در نشست اخیر شورای روابط بین اقوام روسیه که در شهر یوشکاراولا برگزار شد، بیان کرد. درک متقابل اقوام به عنوان مهم ترین مساله در همزیستی مسالمت آمیز اقوام مختلف، مرکز توجه این نشست بود؛ موضوعی که باید در همه سطوح و همه مناطق بسط پیدا کند.
وی در این نشست اذعان داشت: هدف، حفظ تنوع اقوام و ملیت‌های روسیه و تقویت این اقوام است؛ البته مساله زبان مادری نیز در اینجا بسیار مهم است.
پوتین در مورد زبان اضافه کرد: آموزش زبان مادری به هیچ وجه نباید نادیده گرفته شود. زبان روسی به عنوان زبان دولتی و زبان تعاملات بین اقوام است و آن را نمی‌توان با هیچ چیز جایگزین کرد. این زبان تنها مرجع معنوی کشور چند ملیتی ما است و این باید بر همه ما روشن باشد. زبان‌های ملل روسی همچنین بخش جدایی ناپذیر فرهنگ ملیت‌های آنها است.
رئیس جمهور روسیه همچنین به جایگاه ظریف فرهنگ و سنت‌های اقوام گوناگون پرداخت و برخورد خردمندانه با این سنت‌ها را گوشزد کرد و سران مناطق را به کار اثربخش و کار در حوزه‌های مختلف دعوت کرد.
به اعتقاد وی، روابط میان اقوام در روسیه نسبت به ۱۵-۱۰ سال گذشته بسیار بهبود یافته است و باید از صلح و سازگاری صورت گرفته در جامعه به خوبی مراقبت کرد.
پوتین افزود: نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد از هر پنج نفر در روسیه یک نفر فعالیت‌های دولت‌های محلی در حوزه روابط میان اقوام را ناکافی می‌شمرد.
رئیس جمهور روسیه در ادامه گفت: در همه سازمان‌های مدیریتی محلی به همان شکلی که در سطح فدرال و منطقه‌ای انجام می شود، باید مسئولانی جهت روابط بین اقوام گمارده شوند و به طور کل سوابق موجود در کشور ما در حوزۀ تحقق راهبردهای سیاست ملی دولتی گسترش یابد.
وی همچنین به میراث‌های دیرینه کشور اشاره کرد که مردم از آنها بی‌اطلاع بوده اند و به خاطر عدم پرداختن به آن‌ها به دست فراموشی سپرده شده‌اند.
پوتین در پایان به وحدت هر چه بیشتر در امور اقوام دعوت کرد و از سران خواست تا به دستیابی هر چه بیشتر به این مهم بپردازند.
14
کد مطلب: 108300