ایرانی‌ها ذهنیتی شبیه مردم مونته‌نگرو دارند
کولاکوویچ: قرارداد بازیکنان مطرح والیبال ایران، ۳-۲ برابر مبلغی است که می‌توانند از باشگاه‌های اروپایی بگیرند
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۲۲
 
کولاکوویچ
 
کولاکوویچ
 
سرمربی تیم ملی والیبال ایران گفت: بازیکنان ایران با یک شکست، کاملاً ناامید و با یک پیروزی، بسیار خوشحال می‌شوند؛ بعضی اوقات هم برای برخی کارها، انرژی زیادی مصرف می‌کنند.
به گزارش ستاره ها به نقل از خبرگزاری تسنیم، ایگور کولاکوویچ، چند ماهی است که وظیفه هدایت تیم ملی والیبال ایران را بر عهده گرفته و جانشین رائول لوزانو شده است. او در لیگ جهانی 2017 با تیم ملی ایران به 3 پیروزی، 6 شکست و مقام یازدهمی رسید. یکی از پیروزی‌های ارزشمند او با تیم ملی ایران، کسب نتیجه 3 بر یک مقابل لهستان در ایتالیا بود. گفت‌وگوی سرمربی اهل مونته‌نگرو تیم ملی والیبال ایران را با یک خبرگزاری ورزشی لهستانی ‌می‌خوانید:
ماه رمضان چقدر روی تیم شما تاثیرگذار بوده است؟
من فکر می‌کنم تمرین و مسابقه در ماه رمضان، مشکل بزرگی نیست. 2 دوره قبلی لیگ جهانی نیز در ماه رمضان برگزار شده بود. ضمن اینکه بازیکنانم هر چه در توان داشتند برای تیم ملی رو کردند. آنها به این شرایط عادت دارند.
اولین ماه‌های فعالیت خود در ایران را چطور ارزیابی می‌کنید؟
من خیلی خوشحالم که این شانس را به دست آوردم تا سرمربی تیم ملی ایران باشم. بعد از تنها 2 ماه تمرین، سخت است که نتیجه مشخصی را برای تیم تصور کنیم ولی شرایط خوبی برای تمرین داریم. فدراسیون والیبال ایران، سازماندهی خوبی دارد و بازیکنان، بسیار با انگیزه هستند تا برای کشور خود بجنگند و به همین خاطر است که من از همه چیز راضی هستم.

در یکی از مصاحبه‌های خود گفته بودید که والیبال در ایران خیلی پرطرفدار است.
والیبال بعد از فوتبال، دومین ورزش پرطرفدار ایران است و سالن‌ها برای مسابقات پر می‌شود. در ایران سالن‌های زیادی وجود دارد که همه افراد با هر سنی می‌توانند در آنها والیبال بازی کنند. ستاره‌های والیبال ایران بسیار معروف و محبوب هستند و در اماکن عمومی معمولاً از آنها خواسته می‌شود تا امضا بدهند یا عکس بگیرند. آنها همچنین هیچ تمایلی برای بازی در خارج از کشور ندارند چون قراردادهای بسیار خوبی در ایران می‌بندند.
 
چنین قراردادهایی باعث عدم پیشرفت تیم ملی والیبال ایران نمی‌شود؟
قرارداد بازیکنان مطرح والیبال ایران، 2 یا 3 برابر مبلغی است که می‌توانند از باشگاه‌های اروپایی بگیرند. در ضمن باشگاه‌های ایرانی، سیستم تمرین پیشرفته‌ای دارند که نشات گرفته از لیگ سطح بالای آنهاست. با این حال من معتقدم که آنها باید حداقل یک بار بازی در لیگ‌های خارجی را تجربه کنند چون برای پیشرفت آنها لازم است. بازیکنان ایرانی با حضور در لیگ‌های خارجی، تجربه بسیار گرانبهایی کسب خواهند کرد. آنها با روش‌های نوین و متفاوت تمرین آشنا می‌شوند و یاد می‌گیرند که چطور در شرایط بحرانی و پیچیده بازی، مشکل تیم را حل کنند. 
شما نخستین مربی خارجی تیم ملی والیبال ایران نیستید. خولیو ولاسکو، اسلوبودان کواچ و رائول لوزانو، مربیان پیشین ایران هستند. ‌آیا پیش از قبول پیشنهاد ایران با آنها مشورت کردید؟
من فقط با اسلوبودان کواچ آن هم بعد از امضای قراردادم صحبت کردم. من از او در مورد بازخورد برخی بازیکنان پرسیدم و پاسخ‌های او برای من خیلی مفید بود. با این حال من از تجربیات خودم برای مربیگری استفاده می‌کنم.
 
بزرگ‌ترین چالش شما به عنوان سرمربی تیم ملی ایران چیست؟
علاوه بر نتایج که اهمیت زیادی دارند، من دوست دارم با گروهی از بازیکنان با استعداد کار کنم. ایران، والیبالیست‌های آینده‌دار زیادی دارد.البته در حال حاضر از همه آنها نمی‌توانم استفاده کنم چون برخی از آنها در تیم زیر 23 سال برای مسابقات جهانی آماده می‌شوند.
آیا هدف بلند مدتی با تیم ملی والیبال ایران دارید؟
ما المپیک 2020 توکیو را پیش رو داریم. قرارداد من 2+2 (2 ساله و قابل تمدید تا 2 سال دیگر) است و پس از پایان سال دوم در مورد ادامه آن صحبت خواهیم کرد. در حال حاضر اما در این مورد تحت فشار نیستم. هدف فعلی و اصلی من انتخاب بازیکنان موثر و تشکیل تیم ملی با تکیه بر والیبالیست‌های جوان است.
آیا کار کردن با والیبال ایران، کار بزرگی است؟
ایرانی‌ها ذهنیتی شبیه مردم مونته‌نگرو دارند. آنها به شدت دمدمی مزاج هستند و با یک شکست، کاملاً ناامید و با یک پیروزی، بسیار خوشحال می‌شوند. بعضی اوقات هم برای برخی کارها، انرژی زیادی مصرف می‌کنند. من تلاش می‌کنم تا این انرژی را در راه درست به کار بگیرند.
14
کد مطلب: 104718