انتقاد از عملکرد انتخاباتی صداوسیما در روز ارتباطات و روابط عمومی
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۲۱
 
همایش روز ارتباطات و روابط عمومی
 
همایش روز ارتباطات و روابط عمومی
 
علی‌ اکبر جلالی در سومین همایش روز ارتباطات و روابط عمومی شرکت کرد و با انتقاد از عملکرد صداوسیما در جریان انتخابات و حمایت از کاندیدایی خاص، اظهار کرد: متاسفانه صداوسیما با هیجان دادن به مردم فضای دو قطبی را در جامعه ایجاد می‌کند.
به گزارش ستاره ها به نقل از ایسنا، سومین همایش روز ارتباطات و روابط‌عمومی صبح امروز چهارشنبه - ۲۷ اردیبهشت‌ ماه - با تجلیل از برترین‌ها در تالار وحدت برگزار شد.
علی‌ اکبر جلالی، استاد دانشگاه در سخنانی در سومین همایش و جشن روز ملی ارتباطات و روابط عمومی با اشاره به فضای انتخابات در کشور گفت: نمی‌خواهم تبلیغ کنم، ما یک انتخاباتی در پیش رو داریم که متاسفانه قطب‌پذیری و همگرایی در آن پذیرفته نیست. جامعه ما می‌خواهد به جهانی شدن فکر کند، امروز به عنوان یک فرآیند جهانی آن را پذیرفته است، در بانک جهانی پول و حق عضویت می‌پردازد، اما متاسفانه در داخل کشور  قطب‌پذیر نیست. جامعه ما متاسفانه حتی نمی‌تواند با جوامع جهانی درگیر ارتباطات شود و ارتباطات را پیش ببرد.
او در ادامه با اشاره به خط قرمزهای صداوسیما برای استفاده از کلمه اینترنت که زمانی باعث دشواری‌هایی شده بود، یادآور شد: سال‌ها پیش پدرم درآمد تا در تلویزیون لفظ کلمه اینترنت را بگویم. آقای لاریجانی می‌گفتند شما حق ندارید از کلمه اینترنت روی آنتن استفاده کنید. متاسفانه ممیزی‌های دیگر مبنی بر ممنوعیت اجرای مجریان خانم و آقا در کنار یکدیگر از دیگر مشکلاتی بود که در تلویزیون با آن مواجه بودیم در حالی که روز جهانی ارتباطات برای این است که ما توانمندی‌هایمان را به اشتراک بگذاریم.
با اشاره به مطرح کردن مباحث اقتصادی در مناظره کاندیداها در تلویزیون، گفت: همه کاندیداها فقط در موضوع اقتصادی نظراتشان را می‌گویند در حالی که ما در اقتصاد چیز خاصی نداریم ما یک صدم جمعیت جهان هستیم که GDP داریم. ۹۷ درصد از اقتصاد جهان اعتبار و سه درصد آن فیزیک. مس، نفت، گل و گچ است. امروز وقتی می‌گویند سه هواپیمای بویینگ به کشور ما می‌دهند، این فرصت و اعتبار است. به چه جرمی باید ۴۰ سال سوار هواپیمایی شویم که هر لحظه احتمال وقوع مرگ در آن وجود دارد. آیا این خودکشی نیست؟ همه این‌ها به این دلیل است که نمی‌دانیم چگونه با جهان ارتباط برقرار کنیم و فقط فکر حرف‌های خودمان هستیم و آن وقت مساله اقتصاد را مطرح می‌کنیم. در حالی که اقتصاد اعتبار و زیرساخت می‌خواهد و زیرساخت یعنی ارتباطات فنی و تکنولوژی.
این استاد ارتباطات سپس با اشاره به مباحثی که در مناظره‌های کاندیداها مطرح شد اظهار کرد: آدم شرمنده می‌شود که می‌نشیند و مناظره افرادی را می‌بیند که صبحت از یارانه و وام ازدواج میزنند. چرا ذهن یک دانشجو از ازدواج را با ساده‌ترین راه یعنی وام ازدواج درگیر می‌کنیم.
جلالی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که روابط عمومی‌ها دیگر در فضای اجتماعی نقشی ندارند، گفت: در فضای مجازی ما روابط‌عمومی‌ها چکاره‌ایم؟ هیچ کاره. زحمت نکشید. مردم در حال حاضر خودشان روابط عمومی هستند و ما باید تمام انرژی‌مان را به شهروند روابط عمومی بگذاریم و دیگر به فیزیک فکر نکنیم. باید به شرایط اجتماعی توجه کنیم چرا که هر کدام از شهروندان رسانه‌اند و روابط عمومی‌ها امروز باید با نوآوری بر روی یک شهروند روابط عمومی کار کنند. دیگر این تصویری که فکر کنید ما انجمن روابط عمومی هستیم و به مردم نسخه می‌دهیم اشتباه است.
دکتر جلالی سپس گفت:‌ خواهشم از روابط عمومی‌ها این است از تمام ابعاد وارد شوند و شهروندها را از تمام جوانب با سواد کنند. باید در چهارچوب ضوابط از کسانی که همین فضای مجازی را در اختیار ما قرار داده‌اند، حمایت کنیم.
این استاد دانشگاه سپس با انتقاد از عملکرد انتخاباتی صدا و سیما و حمایت از کاندیدایی خاص اظهار کرد: مسئولان صدا و سیما چه جوابی می‌خواهند به مردم بدهند. این چه نوع برخورد در انتخابات است. چگونه می‌خوانند پاسخ فرزندان ما را بدهند. متاسفانه صداوسیما با هیجان دادن به مردم فضای دو قطبی را در جامعه ایجاد می‌کند. باید رسانه صدا و سیما را به سمت رسانه شهروندی بکشیم.
14
کد مطلب: 102392