مردانی که زودتر می‌خوابند، اسپرم سالم‌تری دارند
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۳۶
 
بر اساس مطالعه‌ای تازه مشخص شده است تحرک اسپرم در کسانی که بین ساعات ۸ تا ۱۰ شب به رختخواب می‌روند، در بهترین حالت قرار دارد؛ بدین معنی که اسپرم شناوری بهتری دارد و در نتیجه، شانس بسیار بیشتری هم برای بارورسازی تخمک خواهد داشت.
به گزارش ستاره ها به نقل از سلامت آنلاین به نقل از ایندین‌اکسپرس، محققان دانشگاه پزشکی هاربین در چین گفته‌اند یافته‌هایشان نشان داده است برای مردانی که قصد پدرشدن دارند، خوابیدن زودهنگام در شب، احتمالا می‌تواند سبب بهبود و سلامت اسپرم در آنها شود.
مردانی که زودتر می‌خوابند، اسپرم سالم‌تری دارند

این یافته‌ها همچنین معلوم کرده است که از سوی دیگر، مردانی با عادت دیرخوابی، تعداد اسپرم کمتری داشته‌اند و اسپرمشان نیز زودتر دچار مرگ شده است.
خواب کمتر از ۶ ساعت برای سلامت انسان نگران‌کننده است.
دیلی‌میل با انتشار گزارشی از قول این محققان نوشته است: استراحت ناکافی و خواب دیروقت هر دو مضرند زیرا باعث افزایش سطوح آنتی‌بادی-آنتی‌اسپرم می‌شوند که نوعی پروتئین تولیدشده از سوی دستگاه ایمنی بدن است و می‌تواند اسپرم سالم را از بین ببرد.
مطالعات قبلی نشان داده بودند تعداد اسپرم مردهایی که ۶ ساعت در شبانه‌روز می‌خوابند ۲۵ درصد کمتر از مردهایی بوده که ۸ ساعت در شبانه‌روز می‌خوابیدند.
برای مطالعه کنونی، محققان الگوی خواب ۹۸۱ مرد سالم را تحت نظارت قرار دادند که ملزم شده بودند ۶ ساعت یا کمتر، ۷ تا ۸ ساعت، و ۹ ساعت یا بیشتر بخوابند و ساعت رفتن به رختخواب برای استراحت نیز از ۲۰، ۲۲ و بین ۲۲ تا نیمه‌شب یا پس از آن را شامل می‌شد. پژوهشگران همچنین در توالی‌های زمانی خاصی نمونه‌های منی این مردان را از نظر تعداد، شکل و تحرک اسپرم مورد آزمایش و بررسی قرار می‌دادند.
جزئیات بیشتری از این تحقیق در Medical Science Monitor منتشر شده است.
 

 
14
کد مطلب: 102263