مستنداتی از عدم‌کیفیت و تخلفات جیووا در اختیار داریم
ساکت: کی‌روش درخواستی برای اضافه‌شدن مربی نداشته است/ حضور مقتدرانه در جام جهانی سیاست ماست
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۶
 
محمدرضا ساکت
 
محمدرضا ساکت
 
مدیر سازمان تیم‌های ملی و مشاور ارشد رئیس فدراسیون فوتبال اعلام کرد که یکی از سیاست‌های اصلی این فدراسیون حضور مقتدرانه تیم ملی در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه است.
به گزارش ستاره ها به نقل از خبرگزاری تسنیم، وقتی یک سال از عمر مدیریتی مهدی تاج در فدراسیون بگذرد، هر اتفاق مثبت یا منفی در فدراسیون رقم خورده باشد، نمی‌توان نقش محمدرضا ساکت را در آنها نادیده گرفت، مردی که شاید پُست‌هایی چون نایب‌رئیسی و دبیرکلی فدراسیون را ندارد، اما می‌توان گفت پس از تاج نفر اول فدراسیون است، فردی که پس از سال‌ها تجربه مدیریتی حالا مشاور ارشد مهدی تاج، مدیر سازمان تیم‌های ملی و عضو چند کمیته فدراسیون است. محمدرضا ساکت در گفت‌وگو با تسنیم در خصوص موفقیت‌های فوتبال ساحلی، برنامه‌هایی که برای تیم ملی فراهم شده، سیاست‌های فدراسیون فوتبال و... صحبت کرده است که مشروح گفت‌وگوی او را می‌توانید در زیر بخوانید.

درباره موفقیت ملی‌پوشان فوتبال ساحلی صحبت کنید که در جام جهانی به رتبه سوم رسیدند. در این زمینه هم به نظر می‌رسد سازمان تیم‌های ملی شرایط خوبی را فراهم کرده بود و حتی اتوبوسی که اخیراً برای تیم ملی از آن رونمایی شده بود، در اختیار تیم فوتبال ساحلی بود. شاید همین توجه در روحیه ساحلی‌بازان اثرگذار بود. آیا چنین موضوعی را قبول دارید؟
نیت فدراسیون فوتبال این است که به همه تیم‌ها توجه ویژه داشته باشد، اما بپذیرید که محدودیت‌های مالی وجود دارد. بپذیرید که پرداخت نشدن حق پخش تلویزیونی یکی از مشکلات اساسی فوتبال است که ما نمی‌توانیم به حقوقی که داریم، برسیم و این محدودیت به وجود می‌آید. پرداخت نشدن حق پخش روی تیم‌ها و اردوها نیز تأثیر می‌گذارد و فدراسیون حداقل با بهره‌وری بالا عمل می‌کند، با این حال وقتی برای اولین بار در تاریخ فوتبال کشور پنج تیم به جام جهانی می‌روند، بار سنگین مالی روی دوش فدراسیون می‌گذارد. ما دو تیم جوانان و نوجوانان را برای جام جهانی 2017 زیر 20 سال و تورنمنت دوستانه در چین اعزام کردیم و تیم فوتسال زیر 20 سال هم به مسابقات قهرمانی آسیا اعزام شده است. این تنوعی که وجود دارد، از تدارکات، مسائل اجرایی، ایاب و ذهاب و حتی برگزاری تمرینات فشار مالی زیادی روی دوش فدراسیون می‌گذارد، چون ما امکانات زیربنایی محدودی هم داریم. شما خودتان امروز وضعیت کمپ تیم‌های ملی را می‌بینید که چه شرایطی دارد.

با توجه به همین شرایط پرسیدیم که این بار به فوتبال ساحلی هم توجه شد و حداقل امکانات اولیه که اتوبوس تیم ملی و هتل مناسب است، در اختیار ساحلی‌بازان قرار گرفت؟
ورزشکاران ما شرایط را درک می‌کنند، ضمن اینکه مقایسه کردن تیم‌ها کار درستی نیست و هر تیمی ظرفیت، شرایط و وضعیت خاص خودش را دارد، به‌هرحال امیدواریم که با موفقیت‌های بیشتری که برای تیم‌های ما در عرصه جهانی پیش می‌آید، از جوایزی که احتمالاً وجود دارد، استفاده کنیم. اکنون ما از خود فوتبال برای فوتبال خرج می‌کنیم و صعود تیم ملی به جام جهانی 15 میلیون دلار برای ما آورده دارد که این پول هم بین همه تیم‌ها تقسیم خواهد شد.

نتایجی که فوتبال ساحلی کسب کرد، برای شما رضایت‌بخش بود؟
آنها کار بزرگی کرده و چهار افتخار کسب کردند. سومین آقای گل جام جهانی،‌ بهترین بازیکن جهان، بهترین دروازه‌بان جام و در نهایت تیم سوم جهان افتخاراتی بود که توسط تیم ملی فوتبال ساحلی کسب شد و از این بابت افتخار می‌کنیم.

برخی ساحلی‌بازان درخواست داشتند پس از سومی جهان سرباز قهرمان شناخته شوند و نظام وظیفه آنها را معاف کند.
این هم قابل تأمل است و می‌توانیم پرونده این پروژه را هم باز و آن را پیگیری کنیم. حتماً این مسئله را پیگیری خواهیم کرد.

وضعیت کمپ این روزها چه شرایطی دارد و بازسازی آن در چه مرحله‌ای است؟
در حال تلاش کردن هستیم زمین شماره دو را کامل کنیم و زمین شماره یک را هم در طرح فیفا برده‌ایم. همه این پروژه‌ها نیز برای خودش بار سنگین اجرایی دارد و ما تلاش کردیم همه مجموعه فدراسیون دست به دست هم بدهد و این بار را به سرمنزل مقصود برساند.

برنامه‌های تیم ملی به‌چه‌شکل است و برنامه اردوی تیم ملی و پس از آن سفر به مونته‌نگرو برای انجام بازی دوستانه با تیم ملی این کشور مشخص است؟
در خصوص اردوی تیم ملی در حال برنامه‌ریزی هستیم و به‌زودی جزئیات رسمی آن را اعلام می‌کنیم. ممکن است تاریخ اردوی تیم ملی عقب و جلو شود و به همین دلیل هنوز در خصوص اعلام برنامه سفر تیم ملی دست نگه‌داشتیم.

با توجه به صعود پرسپولیس، استقلال و استقلال خوزستان امکان جابه‌جایی اردوی تیم ملی وجود دارد؟
به هر حال آقای کارلوس کی‌روش یک برنامه‌ریزی کامل را داشته است که طبق این برنامه پیش می‌رویم و جزئیات را هم اعلام می‌کنیم.

برنامه تیم ملی پس از بازی با ازبکستان چگونه است و آیا اردویی برنامه‌ریزی کرده‌اید؟
آقای کی‌روش در حال برنامه‌ریزی است، اما هنوز چیزی را به ما اعلام نکرده‌اند.

به‌هرحال پس از صعود به جام جهانی، آماده‌سازی تیم ملی هم اهمیت زیادی دارد.
همین‌طور است. حضور مقتدرانه برای این جام جهانی جزو سیاست‌های مطرح‌شده ما در فدراسیون است. می‌خواهیم بسیار قوی و قدرتمندانه به جام جهانی برویم، با این حال هنوز خودمان را صعودکرده به جام جهانی نمی‌دانیم و فوتبال ایران هنوز به جام جهانی نرفته است و تمام بازی‌های پیش‌ِرو را جدی خواهیم گرفت.

ماجرای دستیاران کی‌روش به کجا رسید و بعد از لوپز که به‌عنوان مربی دروازه‌بان‌ها جایگزین دن گاسپار شد و میگوئل که به‌عنوان آنالیزور جای آنالیزور قبلی تیم ملی را گرفته، مربی دیگری به تیم ملی اضافه می‌شود؟
فعلاً که مربیان معرفی‌شده توسط کی‌روش همین‌ها هستند و مربی جدیدی قرار نیست اضافه شود، درخواستی هم در این زمینه نداشتند.

فدراسیون فوتبال با حضور مهدی تاج و شما یک‌ساله شد. شما در این یک سال سمت‌های مهمی هم داشتید. این یک سال چطور گذشت؟
به هر حال ایام بسیار پرکار و پرتلاشی را پشت سر گذاشتیم. مردم و رسانه‌ها باید عملکرد فدراسیون را ارزیابی کنند، اما در این مدت سعی شده به‌سمت سازمان‌یافتگی برویم. ایجاد ساختارهای تشکیلاتی مناسب و ایجاد استانداردهای نوین در ساختار تشکیلاتی مبانی اصلی ما در این یک سال بوده است. سعی کردیم در فدراسیون هم‌افزایی را هم افزایش بدهیم.

ماجرای جیووا به کجا رسید؟ آنها شکایت کرده‌اند، اما حاضرند دوباره با فدراسیون ادامه همکاری بدهند؟
مستنداتی در جهت عدم‌کیفیت و تخلفات فنی از این تیم (شرکت جیووا) در اختیار داریم.
14
کد مطلب: 102218