توصیه محققان؛
«نوروفیدبک» بهترین روش درمانی برای آسیب مغزی در بازماندگان سرطان
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۳
 
آسیب مغزی
 
آسیب مغزی
 
یادگیری کنترل امواج مغز با شیوه ای موسوم به «نوروفیدبک» به کاهش آسیب مغزی ناشی از شیمی درمانی در بازماندگان سرطان کمک می کند.
به گزارش ستاره ها به نقل از مهر، شیمی درمانی به اعصاب کنترل کننده احساس و حرکت در دست ها و پاها کمک می کند. این شرایط که CIPN (نوروپاتی محیطی ناشی از شیمی درمانی) نام دارد بر ۹۶ درصد بیماران در مدت یک ماه شیمی درمانی تاثیر می گذارد. علائم این وضعیت شامل درد، حس سوزش، خارش و از دست دادن حس است.
سارا پرینسولو، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه تکزاس، در این باره می گوید: «درحال حاضر تنها یک درمان دارویی برای CIPN وجود دارد که با دردهای عضلانی و حالت تهوع همراه است. تاکنون عوارض منفی در مورد روش نوروفیدبک (بازخورد عصبی) گزارش نشده است، همراه با سایر درمان ها بکار گرفته می شود و بسیار مقرون بصرفه است.»
این مطالعه شامل ۷۱ بیمار سرطانی بود که اخیرا دوره شیمی درمانی شان به پایان رسیده و دچار CIPN شده بودند.
برخی بیماران در ۲۰ جلسه بازی های کامپیوتری طراحی شده برای آموزش مغز در جهت اصلاح فعالیت مناطق مغزی مرتبط با علائم CIPN شرکت کردند. الکترودهای وصل شده به جمجمه، امواج مغزی را به مانیتور کامپیوتر منتقل می کردند.
در پایان مطالعه، بیماران گروه نوروفیدبک کاهش قابل توجه علائم CIPN را در مقایسه با بیمارانی که این آموزش را دریافت نکرده بدند، گزارش کردند.
در روش نوروفیدبک، فرد در مقابل یک مانیتور می نشیند و الکترودی که روی سر قرار دارد امواج مغزی را دریافت و به کامپیوتر هدایت می کند. حالا فرد با دیدن امواج مغزی خود روی صفحه مانیتور می تواند به تنظیم و کنترل آنها بپردازد و در تمام این مراحل درمانگر در کنار فرد نشسته و به وی می آموزد که چگونه این کار را انجام دهد.
در واقع نوروفیدبک فرد را قادر به دیدن دنیای درون مغز می کند ، به عنوان مثال در صفحه مانیتور فرد یک شکل شبیه سازی شده امواج مغزی را به شکل یک بازی می بیند و با نگاه کردن به صفحه مانیتور و بدون استفاده از دست شروع به بازی می کند. دستگاه الگوهای امواج مغزی را پردازش می کند و در صورتیکه این الگوها مناسب باشد فرد در بازی به جلو خواهد رفت و در غیر اینصورت شکست می خورد، به این ترتیب او یاد می گیرد که مثلا در شرایط اضطراب چگونه می تواند مغز خود را طوری تنظیم کند که آرامش جایگزین اضطراب شود.
روش نوروفیدبک توسط اداره غذا و داروی آمریکا جهت درمان اضطراب، استرس، افسردگی، بیش فعالی، سردرد (میگرن)، دردهای مزمن، اختلالات خواب، سوءمصرف مواد، وسواس، صرع(تشنج) و بازتوانی سکته مغزی مورد تایید قرار گرفته است.
نوروفیدبک عوارض جانبی دارودرمانی را ندارد و اثرات درمانی پایدارتری نیز دارد، فعالیت های کل مغز را کنترل می کند و بهبودی پایدار بیماری را شامل می شود.
14
کد مطلب: 100525